Sprzęt komputerowy dla firmy – jaki wybrać? O czym pamiętać?
Korzystasz z komputera czy notebooka we własnej firmie, prawda? Z pewnością. Może się zdarzyć (nawet często!), że nie jesteś zadowolony z jakości sprzętu. Dzisiaj skupimy się na kluczowych podzespołach, nie wdając się w zaawansowaną specyfikację techniczną.
Przyjmijmy, że komputer ma działać.
Sprawnie, szybko, a może nawet – baaardzo szybko!
Ten artykuł kierujemy do firm, które rozglądają się za sprzętem stricte do pracy biurowej. Jak dopasować go do potrzeb i używanych programów? Po pierwsze – nie ma co się martwić! Jeśli nie jesteś pewny, czy dana konfiguracja będzie działać, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy, doradzimy, a numer telefonu – już czeka na naszej stronie 😉
1. Dysk. Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Wydawać by się mogło, że wystarczy cokolwiek, prawda? Nieprawda! Na przestrzeni ostatnich 10 lat wymagania uległy zmianie. Największa różnica to oczywiście dysk SSD. W porównaniu do starych, standardowych dysków talerzowych HDD działa on min. 5 razy szybciej! Gdzie to widać? Proszę bardzo – czas uruchamiania komputera. Czas uruchamiania aplikacji. Szybkość działania programów. Wreszcie – przesył danych. Dysk SSD jest niezbędny, jeśli chcemy komfortowo pracować na komputerze (a chcemy!). Jednocześnie – nie wrzucamy dysków HDD od razu do kosza. Świetnie się sprawują jako dysk wspierający do istniejącego dysku SSD – gdy potrzebujemy zapisywać dużo danych. Tu ważna uwaga – w tym samym zakresie cenowym to dyski SSD oferują mniej pamięci.
2. Procesor. Serducho każdego komputera! Temat jest obszerny i danych jest naprawdę dużo. Kiedy rozmawiamy o prostej pracy biurowej na pakiecie Office, z podstawowymi aplikacjami, wspierającymi pracę – seria procesorów Intel I5 w 100% wystarczy. A nawet – zostawia nam w zapasie troszkę mocy obliczeniowej (na nagłe przypadki). Jej odpowiednikiem jest oczywiście seria procesorów firmy AMD oznakowana tą samą cyfrą, czyli Ryzen 5.
Uprzedzę pytanie, który z nich jest lepszy?
Odpowiem kolokwialnie. Przy zwykłej pracy biurowej – to bez znaczenia. Możemy kierować się ceną urządzenia i wybrać wersję tańszą, co skłania nas do wybrania procesora serii Intel.
2a. A co z procesorami niższej serii, jak Intelowskie I3 jak i amd Ryzen 3? Zostały one zaprojektowane do pracy biurowej/przeglądarkowej. Z pewnością spełniają te zadanie. Powód, dla którego skłaniamy się do polecenia procesorów z serii piątej jest prosty. Różnica ceny przy notebookach z procesorem i3 a i5 jest na tyle niewielka, że bardziej opłaca się mieć zapas mocy (gwarantowany procesorem i5) niż oszczędzić grosze i mieć wątpliwości, czy procesor “udźwignie”. I tak samo jak poprzednio – odpowiednik AMD jest możliwy, ale cenowo – nieopłacalny.
3. Pamięć RAM, inaczej tzw. pamięć podręczna. Prosta sprawa! Jeśli nasz komputer/notebook ma 8GB RAM-u, to będziemy w 100% zadowoleni. System, przeglądarki czy biurowe programy będą działać sprawnie i bez spowalniania pracy.
4. Karta graficzna. Rzecz, która – całkiem dosłownie – rzuca się w oczy! Tutaj powiedzmy krótko. Przy pracy biurowej zintegrowana karta graficzna jest wystarczająca, a dedykowana – totalnie bez sensu. Nie zaprzątając sobie głowy tematem, idziemy dalej!
5. Rozdzielczość. Najwygodniejsza jest oczywiście Full Hd czyli 1920×1080 pikseli. Wyższe rozdzielczości? Są dla nas w 100% zbędne. Mniejsze? Mogą wpływać (negatywnie!) na komfort pracy. Z doświadczenia wiemy, że praca na notebooku z mniejszą rozdzielczością niż Full HD jest męcząca dla wzroku. Na szczęście, rozdzielczość Full HD jest praktycznie standardem. Możemy napotkać laptopy z niższą rozdzielczością – warto zwrócić uwagę na ten aspekt.
6. Wielkość ekranu, waga, obudowa notebooka. Dodatkowo – ilość i rodzaj „wejść”. Kwestia całkowicie zależna od gustu i nawyków. Czy sprzęt będzie przenoszony, przez co – zależy nam na niskiej wadze urządzenia? A może – notebook będzie 24/7 leżał na biurku? Tutaj nie ma złych rozwiązań. Zadajmy sobie pytanie, czy zależy nam na mobilności, a może na wielkości ekranu? Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie „wejścia”. Czy potrzebujemy łączyć się z internetem po kablu czy po Wi-Fi? Czy wystarczy nam ilość gniazd USB? Potrzebujemy, by notebook posiadał stację dysków DVD-Rom? A taki szczegół jak czytnik kart SD? Warto się zastanowić, by nie skończyło się to sytuacją, w której nie jesteśmy w stanie w 100% wykonywać pracy.
Uff! Jeśli udało się Tobie przebrnąć przez te podpunkty, a potem – znalazłeś sprzęt, który uwzględnia je wszystkie, będziesz zadowolony. A jeśli masz nurtujące pytania, bądź nie czytając tekstu przeszedłeś do podsumowania (sprytne!), dzwoń do nas śmiało!
Z chęcią podzielimy się wiedzą. Dobierzemy dla Ciebie sprzęt idealny, byś mógł pozbyć się zmartwień, związanych z poszukiwaniem sprzętu komputerowego czy… szukaniem podpowiedzi w sieci 😉
Paweł Kołaski, ekspert w Playzoom